Pomůžeme, aby Vám jezírko v létě dělalo radost a každého, kdo ho uvidí, ohromilo. Zobrazit produkty

Kam nasypat bakterie u tlakového filtru?

Filtr Filtoclear 30000 jsem vyčistil, molitany vypral, je připraven na sezonu. Dle odpovědi na dotaz Martina K. ze 24.11.13 bych měl při spuštění použít startovací bakterie? Pokud ano, kam se u tohoto typu filtrace sypou? Děkuji. 13. března 2020 zaslal Miroslav R.

Naše odpověď

U tohoto typu filtru je nejsnazší je nasypat do skimmeru, a tahem čerpadla startovací bakterie "propláchnout" skrze houby filtru. Pokud skimmer nemáte (a to by byla škoda), nerozebírejte filtr. Snazší je povolit šroubení filtru na hadici od čerpadla, přípravek nasypat tam, znovu napojit hadici k filtru, a pustit čerpadlo.

U modelu filtoclearu 30000 může být vymačkané obvodové těsnění, a pokud jej tedy nemusíte rozebírat, tak bych to nedělal. Nemuselo by správně dosednout. Pro nastartování používáme některé z těchto bakterií do jezírek. Nejvíce se nám osvědčil Biokick CWS, jak na start nových filtrů, tak i na jarní provoz.

Doplnění otázky

Dobrý den, skimmer nemáme. Pokud ho doporučujete pořídit, jaký typ k čerpadlu Aquamax Premium 16000? Jaké startovací bakterie pro rozjetí vyčištěného filtru, typ viz níže? Množství přípravku již přizpůsobím objemu vody v jezírku.

Děkuji a jsem s pozdravem.

Naše odpověď

Dobrý den, děkuji za zprávu. Volil bych model skimmeru Aquaskim 40, v případě velké tlakové ztráty čerpadla pak Aquaskim 20 (ale to už by byl asi extrém).

Z bakterií bych použil osvědčený Biokick CWS. Obvykle jej používáme celý, nezávisle na velikosti nádrže, pro rozjezd vlastního filtru. Předávkovat s ním nádrž je prakticky nemožné, často jej používají i akvaristé v řádově menších objemech vody jako silný a rychlý denitrifikant.