Logo

Vodní čerpadla, filtrace a vše pro zahradní jezírka

Představujeme Vám kouzelný svět vody
OASE Krmiva Filtrace PROFICLEAR Stavíme jezírko
Zahradní jezírka OASE > Zahradní jezírka > Stavba zahradního jezírka svépomocí

Stavba zahradního jezírka svépomocí

Stavba středního nebo většího zahradního nebo koupacího jezírka je finančně dosti náročnou investicí, a tak spousta budoucích majitelů jezírek přemýšlí o tom, zda by jejich jezírko nešlo vybudovat svépomocí. Je to opravdu ta správná cesta, kde se dá ušetřit?  Možnosti každého jsou trochu různé, a tak se v několika bodech pokusíme popsat výhody a nevýhody takové stavby.

Začínáme plány, ne výkopem

Stavba jezírka svépomocíPokud se rozhodneme pro stavbu jezírka svépomocí, musíme mít dokonale připravený plán - doslova technologický postup - jak jezírko postavit. Začátkem všeho musí být velmi přesná představa, jak má jezírko vypadat. Divili byste se, kolik majitelů začalo stavbu nikoli plány jezírka, ale od výkopu, a první, s kým tvar nádrže konzultovali, byl bagrista, kterým základní tvar jezírka hloubil. Tudy cesta nevede, pokud se chystáte na výstavbu jezírka vlastními silami, Vaše plány jezírka musí být co možná nejpřesnější. Jen tak jste schopni předem dobře odhadnou, jak velkou částku Vás bude stát stavební stránka věci - hloubení nádrže, odvoz a skládkování zeminy a další stavební práce (u koupacího jezírka zdění hlavní koupací vany, výstavba filtrační komory atd. ). Musíte vedět, jaký typ filtrace do jezírka použijete, jaké hloubky a tvar budete modelovat.  Samozřejmostí by měla být alespoň hrubá představa o stylu nádrže, počtu a druzích vodních rostlin, ryb atd.

Izolace jezírka

Drtivá většina jezírek se dnes izoluje pomocí folie. Dříve používané způsoby výstavby jezírek pomocí jílu či betonu se dnes používají jen málokdy.  Pokud se rozhodnete pro pokládku folie svépomocí, máte na výber zde dvou základních možností. Tou první je použití jednoho velkého kusu jezírkové folie, kterou nádrž pokryjete.  Na trhu jsou bežně dostupné velké formáty - v šířích 15 a více metrů, v návinech různé délky.  Výhodu pokládky je bezpochyby rychlost, relativní jednoduchochost pokládky , a prakticky 100% ní těsnost jezírka. Nevýhodou pak je to, že v nádrži vznikají přehyby folie, které mohou působit neesteticky. Navíc ne vždy je tvar či velikost nádrže taková, že nám umožní pokládku jednoho kusu folie.
Druhou možností je vyvaření či slepení folie přímo podle tvaru nádrže. Zde musí být práce maximálně pečlivá, a folie naprosto precizně slepená či svařená. Uvědomte si, že v nádrži pak budou desítkly metrů spoje - a žádný nesmí propouštět. Pokud se tedy chystáte na stavbu jezírka svépomocí, zvažte, zda tento krok nepřenechat zkušené izolatérské firmě.

Dostavba jezírka

Nevadí Vám práce s lopatou a kolečkem? Máte trochu "zahradnického citu" ? Pokud ano, je tohle fáze výstavby jezírka, kterou můžete opravdu zvládnout svépomocí. Nádrž máte vyhloubenou a izolovanou. Na Vás už tedy zbývá "pouze" navazení kačírku, štěrku, větších kamenů a jejich ukládka. Pokud máte v blízkém okolí zdroj na tyto materiály, a jste přesvědčeni, že jste schopni je pořídit lépe a levněji než najatá firma, zde ušetříte relativně dost finančních prostředků.

Pokud sjte zruční i technicky, je možné pořídit a sépomocí zapojit i filtrační zařízení. Většina filtrů do zahradních i koupacích jezírek s něčím podobným počítá, a až na vyjímky je jejich instalace relativně jednoduchá, a zvládne jí každý zručný kutil. Pokud si nejste jisti, nechte si předvést zapojení filtru přímov obchodě - spoustu věcí, nad kterými budete dumat, uvidíte rychle a názorně přímo na Vašem filtru.

 

(pro zvětšení klikněte na obrázek)

Oase Filtrace       OASE-technologie pro zahradní a koupací jezírka | Webdesign od nete.cz | Použité foto archiv OASE GmbH | Mapa stránek | Obchodní podmínky