Logo

Vodní čerpadla, filtrace a vše pro zahradní jezírka

Představujeme Vám kouzelný svět vody
OASE Krmiva Filtrace PROFICLEAR Stavíme jezírko
Zahradní jezírka OASE > Koupací jezírka > Stavba koupacího jezírka

Stavba koupacího jezírka

Stavba každého koupacího jezírka se příliš neliší od výstavby běžného zahradního jezírka.  Hlavní rozdíl ale nacházíme jednak ve velikosti takové nádrže, a jejím tvaru.  Zatímco běžné okrasné jezírko má plnit především estetickou funkci na naší zahradě,od koupacího jezírka očekáváme nejen estetiku, ale především funkčnost. V koupacím jezírku by s mělo dát nejen koupat , ale i plavat.  A z toho vyplývá tak trochu zvláštní tvar koupacího jezírka.

Koupací jezírkoZákladem každého koupacího jezírka je hlavní hluboká část, někdy nazývaná jako koupací, hlavní či bazénová vana.  Obvykle se jedná o obdelníkovou , případně oválnou a podlouhlou část jezírka, která se od ostatních částí nádrže liší svou hloubkou. Obvykle se jako rozumné minimum pro koupací jezírka uvádí hloubka 150 cm, pokud je ale hloubka alespoň v části nebo celé ploše koupací vany vetší, není to na škodu, ale spíše ku prospěchu stability takového jezírka. Plošné rozměry pak vychází z prostoru, který má majitel zahrady k dispozici. Obvyklá šíře začíná na 3 metrech a délka na 5 metrech. Jakýkoli větší rozměr, především pak délky, výrazně zvyšuje užitnou hodnotu takového jezírka. Už ve fázi plánování se tedy můžete rozhodnout, jakou celkovou plochu jezírku vyčleníte, a kolik z ní pak zabere hluboká část, určená přímo ke koupání, a kolik příbřežní mělčiny jezírka.

Ano, na mělké části jezírka osázené vodními rostlinami nesmíme zapomenout. Pokud bychom žádné neměli, bylo by takové jezírko podobné bazénu - a to nechceme. Jejich plocha a tvar je do jisté míry volitelná a díky tomu pak můžeme na zahradě vytvořit prakticky jakýkoli tvar takového koupacího biotopu.  Hloubka takových mělčin se může pohybovat od 50 cm až do úplné nuly.  Vycházíme opět z tvaru celé nádrže, a požadavků vodních rostlin, které také v nádrži budou. Zapomeňte na to, že by Vám všechny vodní rostliny rostli v půlmetrové hloubce. Největší druhový výběr okrasných vodních rostlin najdete v hloubce 0-15 cm, a pokud bychom je zasadili hlouběji, nebudou prospívat a plnit tak svou funkci. Je třeba na profil mělké zony myslete již od počátku, mít představu o tom, jak moc a kde zarostlé jezírko - biotop chceme mít, a podle toho uzpůsobit i profil mělké části dna nádrže.

Hlavní část koupacího jezírka pak bývá obvykle vyzděna z betonových tvarovek, a tím trvale zpevněna. Na rozdíl od zahradního jezírka , které se do nehlubší části stupňovitě svažuje, zde dokážeme na malé ploše docílit velké hloubky, a to je naším cílem. Postupný přechod z mělčiny až do hloubky 2 metrů by nám zabral relativně velkou část plochy nádrže, a to právě na úkor té nejhlubší , koupací části.  To, zda je koupací část jezírka ze všech stran obklopena mělčinou s vodními rostlinami, je dáno spíše vzhledem celé nádrže. Pokud ale budeme mít do hloubky přímá přístup z pevného břehu, bude údržba koupacího jezírka snadnější, než kdyby bylo obklopeno mělčinou ze všech stran . Svou úlohu zde ale může sehrát i dřevěné molo jezírka.

(pro zvětšení klikněte na obrázek)

Oase Filtrace       OASE-technologie pro zahradní a koupací jezírka | Webdesign od nete.cz | Použité foto archiv OASE GmbH | Mapa stránek | Obchodní podmínky